Придбавши коштовний годинник, власник розраховує придбати точний й надійний прилад, проте нерідко доводиться чути що годинник не точно показує час і має певну похибку, тому власники звертаються до нас щоб відрегулювати точність механічних годинників.
З’ясуймо в чому тут справа, яка похибка допустима для годинників і вважається прийнятною і чому механічний годинник в різних положеннях відносно горизонту (циферблатом вверх, вниз, або на боку) показує різні результати відхилень ходу: в одному положенні можуть поспішати на десять секунд в добу, в іншому — напроти запізнюватись.
Що впливає на точність хода механічних годинників?
- Положення годинника – гравітація по різному впливає на механізм балансу годинника
- Температура – змінюється в’язкість мастило й налаштування регулятора хода
- Завод пружини – мінімальний/максимальний з різним зусиллям діє на механізм
- Стан механізму – тертя та зношеність погіршують роботу
- Магнітне поле – впливає на регулювання
Для початку трохи теорії:
В добі 86000 секунд, похибка в:
похибка сек/доба | % похибки |
86 | 0,001 |
43 | 0,0005 |
17 | 0,0002 |
8,6 | 0,0001 |
4,3 | 0,00005 |
1 | 0,000011 |
отже сучасні механічні годинники це прилад з точністю вимірювання часу в межах 99.9995% -99.999989% !!! Це відмінний показник навіть для сучасної вимірювальної техніки! Але яка похибка допускається в годинниках? Чи можна вважати такі показники точності достатніми?
Щоб задати стандарти точних годинників й контролювати їх була створена COSC
Швейцарська Офіціана Служба Контролю Хронометрів (COSC)
- Ст 1 Під керівництвом «Швейцарської Офіційної Служби Контролю Хронометрів», надалі COSC була створена Асоціація що діє на підставі уставу й ст 60 цивільного Кодексу Швейцарії COSC знаходиться за адресою дирекції (Адреса: Авеню Леопольд-Роберт, 65 2301 Ля Ше-де-Фон. Швейцарія)
- Ст 2 Цілі COSC – забезпечення й проведення офіційного контролю за ходом хронометрів в офіційному бюро контролю
- Ст 3 Засновниками Асоціації є часові компанії кантону
Витяг з технічних правил стандарта ISO 3159
Ст 3 Годинники представлені в Бюро COSC для отримання звання хронометра, поділяються на наступні типи:
- Тип I годинники наручні з пружинним балансом
- Тип II годинники кишенькові з пружинним балансом
- Тип III годинники в стійкому положенні з пружинним балансом
- Тип IV годинники наручні і кварцевим механізмом
- Тип V годинники в стійкому положенні з кварцевим механізмом
Ст 4 Кожен тип годинників також може бути поділеним на категорії по розміру чи виконанню, наприклад:
Тип I
Категорія 1 Годинники наручні, діаметр яких понад 20 мм або площа корпуса понад 314 кв мм
Категорія 2 Годинники наручні, діаметр яких менше або дорівнює 20 мм, а площа корпуса яких менше або дорівнює 314 кв мм
Ст 6 Годинники кожного типу повинні дозволяти зчитувати секунди й з успіхом пройти обумовлені тести, щоб отримати звання «хронометр» й відповідати своєму призначенню.
Ст 25 Копія сертифікату контролю COSC чи індивідуального сертифіката видається тільки після пред’явлення оригіналу й має ту же дату, що й оригінал.
Ст 26 Дублікат сертифікату видається тільки в одному екземплярі, на якому проставляється напис «DUPLICATA»
Ст 27 Правила можуть змінюватись в будь-який час Генеральною асамблеєю COSC з ініціативи Бюро. Екземпляри сертифікатів контролю й індивідуальних сертифікатів хода є власністю Швейцарської Офіційної Служби Контролю Хронометрів. Будь-яка імітація чи підробка цих документів переслідується за законом й передбачає тимчасову заборону діяльності
Таким чином згідно з вимогами COSC, Хронометрами(найточнішими механічними годинниками) йменуються лише ті наручні годинники середньодобова похибка яких не перебільшує -4/+6 секунди на добу.
Для інших механічних годинників – не хронометрів(без сертифіката) ця похибка допускається +30/-30 секунд на добу.
Компанії постійно впроваджують нові рішення, щоб підвищити показники точності, застосовуючи нові матеріали або інноваційні конструкції механізмів.
Не зважаючи на традиційну співпрацю з COSC компанія Omega сспільно з Швецарським федеральним інститутом метрології (METAS) запровадила нові критерії сертифікації точності під назвою “Master Chronometer”. Серед вісьми головних вимог до механізмів средньодобові коливання похибки ходу не повинні перевищувати -2/+3 секунди, властивість механизму працювати в магнітному полі до 150000 Гауссов, обов’язкове регулювання хода в шести положеннях, стійкість до температурних перепадів й збереження оптимальної амплітуди коливань колеса балансу незалежно від рівня заводу пружини.
Першим годинником успішно подолавшим тест Master Chronometer, став Omega Globemaster. Велика частина деталей автоматичного калібру 8900/8901 виконана з антимагнітних сплавів, а деталі Co-Axial — з матеріалу на основі кремнію Sil4.
Для перевірки ходу годинників в нашому сервісному центрі ми використовуємо обладнання фірми Bergeon, це точно таке обладнання яке використовують на виробництві при складанні механізмів годинників. Це обладнання здатне в реальному часі показувати графік відхилень ходу годинників що дозволяє зрозуміти проблеми з якими приносять годинники в ремонт, та точно відкалібрувати хід механізму.